Nowe statki wycieczkowe w 2017 roku

Jeżeli 2016 był rokiem powstawania dużych statków, to w 2017 jest zupełnie inaczej. W zeszłym roku do przemysłu crusingowego dołączyło 7 nowych jednostek, w obecnym będzie to 8 nowych statków (za wyjątkiem 2 statków przeznaczonych tylko na rynek chiński). Najlepiej obrazuje to fakt, że 7 statków w zeszłym roku stworzyło przestrzeń dla 18 500 pasażerów, natomiast 8 powstających w tym roku stworzy miejsce dla zaledwie 13 900 pasażerów (z czego 2 największe  statki zapełnią prawie 10 000 miejsc), wliczając w to największy pod wzgledem ilości pasażerów statek wycieczkowy – MSC Meraviglia (mogący pomieścić maksymalnie 5 700 pasażerów).

6 pozostałych statków zabierze na pokład mniej niż 1000 pasażerów, a 2 z tych statków poniżej 500 osób. Kilka ze statków było wyczekiwanych od dawna i będą najlepsze w swojej klasie, jak wspomniana wcześniej MSC Meraviglia oraz nowe jednostki Silversea oraz National Geographic.

1. Viking Sky, Luty 2017 oraz Viking Sun, Październik 2017

Trzeci i czwarty statek we flocie morskiej Vikinga: Viking Sky oraz Viking Sun, są praktycznie identyczne jak siostrzane jednostki: Viking Star i Viking Sea. Podobnie jak poprzednicy - to kameralne statki mogące zabrać na pokład maksymalnie 930 pasażerów. Na pokładzie znajduje się: Explorer Lounge, 2-poziomowy taras widokowy, biblioteka z wygodnymi fotelami i kanapami, inspirowane północną kulturą centrum SPA z sauną fińską i tzw.”snow room'em”, restauracja zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna oraz basen ze szklanym dachem, który jest otwierany w trakcie dobrej pogody. Wszystkie kabiny posiadają balkony, najmniejsze mają powierzchnię 25 metrów kwadratowych, natomiast największe apartamenty aż 120 metrów kwadratowych. Podobnie jak poprzednie statki we flocie armatora, Sky oraz Sun są zorientowane na miejsca z długimi pobytami w portach, z noclegami w najważniejszych miastach oraz niewielką ilością dni na morzu. W cenie rejsu wliczone zostały wybrane wycieczki fakultatywne, dostęp do internetu oraz wino i piwo w trakcie lunchu i kolacji.

Trasy:
Viking Sky: Morze Śródziemne, Morze Bałtyckie, Północna Europa, Ziemia Święta
Viking Sun: Ameryka Centralna i Kuba, Kanał Panamski, Północna Europa, Rejsy dookoła Świata

2. Silver Muse, Kwiecień 2017

Mogący pomieścić 596 pasażerów w samych apartamentach Silver Muse, jest największym statkiem we flocie Silversea i pierwszą nową jednostką od 2009 roku. Na pokładzie do dyspozycji gosci znajdują się: cztery 2-pokojowe apartameny o powierzchni prawie 130 metrów kwadratowych, 8 restauracji (w tym 3 zewnętrzne) oraz wyrafinowany cigar & whiskey bar (zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny). Z 8 restauracji znajdujących się na pokładzie statku, tylko jedna nie jest wliczona w cenę rejsu. Na pokładzie znajduje się m.in. japońska Kabuki, gdzie można skosztować sushi i tapanyaki. Silver Note jest klubem jazzowym, który może również służyć jako tapas bar. Czas umilają tu muzycy, grający blues oraz jazz w trakcie kolacji. Hot Rocks to miejsce na zewnątrz, gdzie pasażerowie mogą skosztować grillowanych mięs oraz owoców morza.  Jedyną dodatkowo płatną restauracją jest ekskluzywna restauracja francuska La Dame, a Relais & Chateaux gdzie używa się jedynie lokalnych produktów. Najmniejsze apartamenty mają ponad 35 metrów kwadratowych oraz przestronny balkon o wielkości 6 metrów kwadratowych. Na pokładzie jest również więcej Silver Suites o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych niż na innych statkach Silversea.

Trasy: Morze Śródziemne, Północna Europa, Kanada, Karaiby, Ameryka Południowa, Afryka, Azja


3. MSC Meraviglia, Kwiecień 2017

Nazwa nowego statku MSC oznacza z włoskiego języka „cud”. Mogąca pomieścić 5700 pasażerów MSC Meraviglia stała się w momencie debiutu na wiosnę 2017 największym statkiem wycieczkowym (pod kątem pojemności) na świecie. Podobnie jak większość innych statków we flocie armatora stacjonuje w Europie, a turyści na pokładzie wywodzą się z całego świata. MSC Meraviglia to jeden z najbardziej zaawansowanych statków pod względem technologicznym z opaskami (które zastępują tradycyjne karty), dzięki którym można dokonywać płatności. Poza tym będą miały włączoną usługę lokalizacyjną, szczególnie przydatną w przypadku dzieci. W wewnętrznej promenadzie znajduje się prawie 80-metrowe LED-owe „niebo”, które zmienia się w ciagu dnia. Na pokładzie dostępnych jest 12 restauracji oraz największy w porównaniu do innych statków Yacht Club: zlokalizowany na 3 pokładach z 78 kabinami suite, 15 kabinami wewnętrznymi oraz 2 apartamentami – z których każdy posiada salon dzienny oraz 2 balkony (jeden z jacuzzi oraz stołem jadalnym). Świetnym rozwiązaniem dla rodzin jest możliwość połączenia wspólnie 3 kabin, w których może mieszkać nawet do 10 osób. Rozrywka na pokładzie jest na najwyższym poziomie - stworzona specjalnie na potrzeby MSC przez Cirque de Soleil. Przedstawienia odbywają się 6 razy w tygodniu. Na pokładach otwartych znajdzuje się duży park wodny oraz park rozrywki.

Trasy: Morze Śródziemne, Północna Europa

4. American Constellation, Maj 2017

Mogący pomieścić 163 pasażerów American Constellation, należacy do armartora American Cruise Line, ruszy w swój pierwszy rejs w maju 2017 roku. Będzie to pierwszy od wielu lat statek morski we flocie armatora. Przeznaczony na wschodnie wybrzeże USA, oprócz tego będzie również pływał po rzece Hudson oraz, podobnie jak inne statki ACL, po wodach śródlądowych w trakcie 7 i 10 dniowych rejsów. Ma to być największa jednostka we flocie armatora, z 9 różnymi kategoriami kabin: najmniejsze o wielkości około 23 metrów kwadratowych z których większość będzie posiadała prywatne balkony. Na pokładzie znajdzie się również sekcja z kabinami dla pasażerów podróżujących samotnie. Na statku znajdzie się jedna główna restauracja działająca w formule „open sitting”, dress code „casual”. Menu oprze się na regionalnej kuchni, a produkty w dużej części będą pochodziły z odwiedzanych portów. W cenę rejsu wliczone zostanie piwo i wino w trakcie lunchu i kolacji, darmowe WI-FI oraz nielimitowane: woda, kawa, herbata oraz przekąski. Poza tym na pokładzie znajdzie się niewielkie centrum fitness, minigolf oraz windy.

Trasy: Zatoka Chesapeake, Nowa Anglia, rzeka Hudson, południe USA

5. National Geographic Quest, Czerwiec 2017

Należący do Lindblad Expeditions statek National Geographic Quest będzie pierwszym od wielu lat nowym statkiem tego armatora. Będzie to największy statek w jego flocie, zabierze na pokład maksymalnie 100 pasażerów w 50 kabinach z których prawie połowa będzie miała balkony. Będzie to również pierwszy statek we flocie, który będzie miał 8 kabin z możliwością połączenia w jedną. Dzięki temu będzie bardziej przyjazny rodzinom. Na pokładzie znajdzie się kilka nowinek technologicznych jak: zdalnie sterowane pojazdy, hydrofon, kamera przeznaczona do wyłapywania dzwięków wielorybów oraz delfinów i wysokiej klasy sprzęt audio-wizualny do prezentacji oraz warsztatów fotograficznych. Na pokładzie znajdzie się również: restauracja, bar, taras do opalania, grill na świeżym powietrzu, w pełni wyposażony fitness room ze spa (rzadkość na statkach ekspedycyjnych!). Do dyspozycji gości bedą również: kajaki, paddelboards i sprzęt do nurkowania w zimnej wodzie.
 
Trasy: Alaska, północno-zachodni Pacyfik, Ameryka Centralna


6. MSC Seaside, Grudzień 2017

Drugi nowy statek we flocie MSC przewidziany na rok 2017, będzie jednocześnie pierwszym w klasie Seaside, stworzonej specjalnie na rynek amerykański (kolejnym będzie MSC Seaview w 2018 roku). Jednostka będzie mogła pomieścić 5179 pasażerów i będzie dysponowała przestrzeniami otwartymi o powierzchni ponad 43000 metrów kwadratowych, w tym zewnętrzną promenadą ze sklepami, barami i restauracjami na „świeżym powietrzu”. Dodatkowo na pokładzie znajdzie się ogromy park wodny z pięcioma zjeżdżalniami, park linowy, przezroczyste szklane kładki zawieszone nad wodą i zabiegi SPA na zewnątrz. Wsród innowacyjnych kabin pasażerowie znajdą m.in.: kabiny z balkonem i tarasem z widokiem zarówno na morze jak i położoną poniżej promenadę, kabiny łączone przeznaczone dla rodzin oraz kabiny suite z jacuzzi na zewnątrz. Wśród restauracji znajdziemy Pan-Asian stworzoną specjalnie na potrzeby MSC przez słynnego szefa kuchni Roya Yamaguchi. Wielbiciele fitnessu bedą zadowoleni z partnerstwa z Techno Gym, który stworzył specjalny dodatkowo płatny pakiet, w który wliczony będą: jedne grupowe zajęcia, jeden trening personalny, zdrowe jedzenie, pralnia oraz akcesoria w kabinie takie jak np. mata do yogi.

Trasy: Karaiby

7. Flying Clipper, późny 2017

Pięciomasztowy Flying Clipper będzie pierwszym od 15 lat statkiem we flocie Star Clippers. Jego model wzorowany jest na żaglowcu „France II”, który w momencie powstania w 1912 roku był największym żaglowcem na świecie. Flying Clipper będzie największym statkiem we flocie armatora: zabierze na pokład jednoczesnie 300 osób i będzie dysponował żaglami o powierzchni ponad 6300 metrów kwadratowych oraz oszczędnymi silnikami (w razie braku wiatru). Do dyspozycji gości będzie 150 kabin, w tym 34 z balkonami. Główna restauracja będzie zlokalizowana na 2 pokładach, działając w formule „open sitting”. Na zewnątrz  zaplanowano Tropical Bar, a centralnym punktem statku będzie salon, gdzie pasażerowie mogą się spotykać na rozmowach, posłuchac muzyki, a nawet wziąć udział w zajęciach sportowych. Wewnętrz zlokalizowany będzie Piano Bar dla turystów, którzy preferują przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nowość to Dive Bar, znajdujący się przy basenie dla nurków na rufie, stanowiący alternatywę dla Tropical Baru (basen dla nurków ma ponad 5 metrów głębokości przechodzi przez 2 pokłady, a pasażerowie mogą podziwiać nurków przez szklane ściany). Platforma do sportów wodnych będzie dostępna kiedy statek będzie stał „na kotwicy” w cenie znajdzie się: snorkeling, kajaki oraz narty wodne.

Trasy: Morze Śródziemne, Karaiby

8. Norwegian Joy, Majestic Princess, lato 2017

Norwegian Cruise Line oraz Princess Cruises również będę miały 2 nowe statki w 2017 roku, ale obie jednostki zostały przeznaczone na  rynek azjatycki. Majestic Princess przed startem przez krótki okres będzie pływał po Morzu Śródziemnym. Mogący pomieścić 3600 pasażerów Majestic będzie trzecim statkiem w klasie Royal, ale nie będzie identyczny jak siostrzane Regal i Royal Princess. Kilka elementów wspólnych to między innymi Sanctuary (miejsce relaksu dostępne tylko dla dorosłych), Movie Under the Stars (kino pod gwiazdami) oraz szklana promenada nad wodą. Z kolei Norwegian Joy będzie drugim statkiem w klasie Breakaway-Plus i zabierze na pokład maksymalnie 3900 osób. Podobnie jak na Majestic'u, oficjalnym językiem na pokładzie będzie język chiński. Pośród najbardziej nowoczesnych atrakcji na statku znajdziemy również 2-poziomowy tor wyścigowy dla samochów elektrycznych.

Trasy: Morze Śródziemne, Azja


 

Komentarze do wpisu: “Nowe statki wycieczkowe w 2017 roku

  1. Radar statków napisał(a):

    Niektóre statki to już prawdziwe giganty - pływające blokowiska. Ja jednak wolałabym odbyć rejs bardziej kameralnie na mniejszym statku.


Dodaj swój komentarz

Twój adres email jest bezpieczny i nie będzie widoczny publicznie. Pola wymagane oznaczono *